Jesień w Toskanii – trufle, oliwki i termy
W tym roku upały przyśpieszyły nieco zbiory wina w Toskanii, lecz jesień to nadal świetna pora, żeby wybrać się do Włoch na zbiory trufli i oliwek. Zresztą sama jesień w Toskanii jest przepiękna! Kolory zmieniają się tu z zieleni na brązy, żółcie i słynną sjenę paloną, a o poranku nad winnicami unosi się mgła.
Trufle – diabelskie dzieci
Trufle (po włosku tartuffo) to niewielkie grzyby, które jesienią zbiera się na południu Francji i w kilku regionach północnych Włoch. Jeszcze w Średniowieczu były nazywane dziećmi diabła ze względu na to, że znaleźć je można pod ziemią. Wkrótce jednak trafiły na królewskie stoły ze względu na wyrafinowany smak. No właśnie! Smak trufli zależy od bardzo wielu czynników i praktycznie co roku jest niespodzianką! Specjaliści określają go jako mieszankę woni pleśni, czosnku, oliwy, czekolady, orzechów i ziemi. Sama w sobie trufla nie jest szczególnie smaczna, jednak stanowi niezwykły dodatek do innych potraw.
Jesień w Toskanii – polowanie na trufle
Podczas, gdy Francuzi zbierają czarne trufle, Włosi stawiają na trufle białe. Co ciekawe, biała trufla została odkryta w XVIII wieku przez Polaka, hrabiego Michała Jana Borcha. Najsłynniejsze pochodzą z Piemontu, z okolicy miasteczka Alba. Od końca września do początków listopada, w Piemoncie i Toskanii odbywają się polowania na trufle, które stanowią jedną z najpopularniejszych atrakcji jesieni. Wczesnym rankiem, w towarzystwie przewodnika zwanego trifolau oraz specjalnie szkolonych psów, niewielkie grupy poszukują tych wyjątkowych grzybów. Taka wyprawa kosztuje od ok. 40-100 € (w zależności od tego, co zawiera cena wycieczki). To jednak przygoda jedyna w swoim rodzaju! Październik to też miesiąc truflowych targów i truflowych atrakcji w lokalnych restauracjach. Można wtedy spróbować serów, oliw, makaronów oraz mięs z dodatkiem słynnych grzybów.
Zbiory oliwek
Zbiory oliwek przypadają w Toskanii na koniec października i początek listopada, jednak przez całą jesień można podziwiać ciężkie od owoców gałęzie. W wielu miejscach w Toskanii można zobaczyć jak zbierana i tłoczona jest oliwa z oliwek. Koniecznie trzeba spróbować toskańskiej oliwy extra vergine – intensywnej i kremowej w smaku!
Wypoczynek na termach
Gdy wieczory robią się już nieco chłodniejsze, można ogrzać się przy kominku lub… wybrać się na termy. Toskania słynie z basenów geotermalnych i ośrodków SPA. Najbardziej spektakularne z nich to Terme di Saturnia, w których temperatura wody wynosi +37°C. Cieplejsze (ale też bardziej śmierdzące) są wody siarkowe w Bagni di Petriolo, które doceniali już Medyceusze. Ich dobroczynny wpływ na skórę jest nie do przecenienia! Najcieplejsze i chyba najmniej komercyjne z term to Bagni San Filippo w prowincji Siena.
Oczywiście nadal warto odwiedzić toskańskie winnice i po prostu spędzić czas napawając się pięknem krajobrazu!
Znajdź noclegi u Polaków w Toskanii!
Koniecznie sprawdźcie nasze polskie noclegi w malowniczej Toskanii!