fbpx

Nowe zasady przekraczania granic. Aktualizacja 22.10.21

with Brak komentarzy
Które granice są otwarte - zobacz nowe przepisy w czasie pandemii COVID

Dynamicznie zmieniające się przepisy dotyczące podróżowania w czasie pandemii COVID oraz coraz więcej fake newsów publikowanych w mediach sprawiają, że osoby planujące wakacje gubią się w natłoku informacji. Dlatego postanowiliśmy zebrać dla Was w jednym miejscu wszystkie przepisy dotyczące przekraczania granic. Znajdziecie tu informacje o kierunkach, na których znajdziecie noclegi u naszych Gospodarzy. Zobaczcie, które granice są obecnie otwarte dla naszych rodaków.

DANE NA DZIEŃ 4.10.21

Staramy się na bieżąco aktualizować tabelę, ale również pamiętajcie o podwójnym sprawdzeniu informacji. Jeśli macie wątpliwości, dajcie nam znać, a na pewno pomożemy 🙂

KrajInformacje
Albaniaszczepionka lub test antygenowy na COVID
Od 6 września 2021 do wjazdu na terytorium Republiki Albanii konieczny będzie jeden z następujących dokumentów:
Certyfikat potwierdzający przyjęcie dwóch dawek szczepionki przeciw SARS-COV-2, w którym od dnia pełnego szczepienia minęły  co najmniej dwa tygodnie;
Certyfikat/potwierdzenie przejścia infekcji COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy;
Wyniki testu RT-PCR przeprowadzonego do 72 godzin przed wjazdem na terytorium kraju;
Negatywny wynik szybkiego testu antygenowego przeprowadzonego 48 godzin przed wjazdem na terytorium kraju.
Austriaszczepionka lub test antygenowy na COVID
Osoby przyjeżdżające do Austrii z Polski zobowiązane są do wykazania podczas kontroli przy przekroczeniu granicy jednej z czterech okoliczności:
negatywnego wyniku badania na obecność wirusa SARS-CoV-2 (PCR ważny 72 godziny, antygenowy ważny 48 godzin, samodzielnie wykonany test antygenowy ważny 24 godziny), pełnego zaszczepienia preparatem: BioTech/Pfizer, (Vaxzervia) AstraZeneca, Moderna, Sinophram, Sinovac-Corona Vac, Janssen, przebycia infekcji wirusem SARS-CoV-2 w okresie ostatnich 180 dni, posiadania przeciwciał potwierdzonego w formie urzędowego zaświadczenia, nie starszego niż 90 dni.
Bułgariaszczepionka lub test antygenowy na COVID
Obywatele polscy mogą wjeżdżać na terytorium Bułgarii na następujących warunka
Po okazaniu ważnego unijnego certyfikatu cyfrowego UE COVID, lub analogicznego dokumentu zawierającego te same dane co certyfikat cyfrowy UE, przy czym ostatnia dawka szczepionki powinna być przyjęta co najmniej 14 dni przed przyjazdem do Bułgarii. Na podstawie dokumentu potwierdzającego negatywny wynik testu PCR przeprowadzonego do 72 godzin przed wjazdem do kraju lub negatywny wynik szybkiego testu antygenowego na COVID-19 przeprowadzonego do 48 godzin przed wjazdem do kraju, liczonego od daty badania wpisanej do dokumentu. 
Cyprszczepionka lub test PCR
Od 21.10 niezaszczepieni podróżni z Polski udający się na Cypr będą musieli przedstawić negatywny wynik testu PCR na koronawirusa wykonany na 72 godziny przed podróżą.
Czarnogóraszczepionka lub test antygenowy na COVID
Od 25 września br. wjazd do Czarnogóry jest dozwolony, gdy spełniony zostanie jeden z poniższych warunków:
posiada się potwierdzenie przyjęcia dwóch dawek szczepionki dwudawkowej lub jednej jednodawkowej;
posiada się negatywny wynik testu PCR na Covid-19, który nie jest starszy niż 72 godziny lub pozytywny test PCR, który jest starszy niż 14 i nie starszy niż 180 dni;
posiada się negatywny szybki test antygenowy, który nie jest starszy niż 48 godzin
Daniaszczepionka lub test antygenowy na COVID
Od 26 czerwca Polska została zakwalifikowana do kategorii krajów zielonych (niskie ryzyko zakażeń). Oznacza to, że osoby, że osoby wjeżdżające do Danii (drogą lądową lub morską) muszę spełnić następujące wymogi: NIEREZYDENCI w Danii (wjazd np. w celach turystycznych): Wymóg okazania negatywnego wyniku testu: test PCR wykonany nie więcej niż 72 godz. lub test antygenowy wykonany maksymalnie 48 godz. przed przekroczeniem granicy lub dokument potwierdzający pełne zaszczepienie albo wcześniejszego zakażenia.
Dominikanabrak testów
formularz elektroniczny
Granice Republiki Dominikańskiej są otwarte dla ruchu turystycznego. Zniesiono wymóg posiadania testów na COVID-19 przy wjeździe do kraju, ale osoby przybywające mogą zostać poddane tzw. szybkim testom na obecność wirusa. Wszyscy podróżni zobowiązani są do wypełnienia formularza wjazdu lub wyjazdu, który łączy oświadczenie zdrowotne podróżnego, deklarację celną oraz międzynarodowy formularz wejścia/zejścia z pokładu statku. Od 1 lutego 2021 roku obowiązkowe jest wypełnienie elektronicznego formularza wjazdu/wyjazdu.
Egipttest PCR na COVID
Od 1 września 2020 roku wszyscy podróżujący do Egiptu zobligowani są do okazania negatywnych wyników testów RT-PCR na obecność COVID-19 przetłumaczonych na język angielski lub język arabski. Badanie powinno być przeprowadzone w okresie nie dłuższym niż 72 godziny przed planowanym czasem wylotu samolotu lecącego bezpośrednio do Egiptu. W przypadku osób przekraczających granicę lądową lub morską badanie powinno być przeprowadzone w okresie nie dłuższym niż 72 godziny przed przekroczeniem granicy Egiptu. Powyższe regulacje nie obejmują dzieci w wieku do 6 lat. Od 18 czerwca 2021 r. względem osób przybywających do Egiptu, cudzoziemców i Egipcjan, będzie akceptowane zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR z wydrukowanym kodem QR „zamiast pieczątki laboratoryjnej”. Turyści, których portem docelowym jest Hurghada, Marsa Alam, Szarm El-Szejk lub Taba, nie posiadający odpowiedniego certyfikatu potwierdzającego negatywny wynik testu na koronawirusa, mogą odpłatnie wykonać test PCR na egipskim lotnisku, należy się jednak liczyć z izolacją do momentu uzyskania wyniku i kwarantanną w przypadku uzyskania wyniku pozytywnego.
Francjaszczepionka lub test antygenowy na COVID
oświadczenie
Aby wjechać do Francji z Polski oraz innych krajów strefy zielonej musisz posiadać:
albo negatywny wynik testu (PCR lub antygenowego) wykonanego do 72 godzin przed kontrolą;
albo zaświadczenie o szczepieniu (7 dni od otrzymania drugiej dawki szczepionek Pfizer, Moderna czy AstraZeneca, lub po pierwszej dawce w przypadku ozdrowieńców lub 4 tygodnie w przypadku szczepionki Janssen);
albo zaświadczenie, że w okresie od 6 miesięcy do 11 dni wcześniej przechodziłeś chorobę;
oraz własnoręcznie wypełnione oświadczenie o braku symptomów i kontaktu z osobami chorymi.
Grecjaszczepionka lub test antygenowy na COVID
kod QR
Od 9 października, Grecja znosi większość pozostałych restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. Oznacza to m.in. zniesienie nakazu noszenia masek, koniec godziny policyjnej i imprez tanecznych w klubach. Zmiany dotyczą jednak tylko zaszczepionych.
Osoby przyjeżdżające do Grecji powinny posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa typu:
PCR (wykonanego nie wcześniej niż 72 h przed przyjazdem) 
testu antygenowego (wykonanego nie wcześniej niż 48 h przed przyjazdem)
Test należy przeprowadzić w laboratorium. Zaświadczenie o negatywnym wyniku powinno zostać sporządzone w j. angielskim. Test jest obowiązkowy dla wszystkich (w tym dzieci które ukończyły 12 lat), niezależnie od sytuacji epidemiologicznej panującej w kraju wyjazdu.
Od osób, które ukończyły szczepienie (tj. minęło 14 pełnych dni od podania ostatniej dawki szczepienia, w zależności od  liczby wymaganych dawek) i są w stanie to potwierdzić, przedstawiając odpowiednie świadectwo szczepienia wydane przez uprawniony organ publiczny, nie wymaga się zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR. Zaświadczenie powinno być wystawione w j. angielskim i/lub greckim.
PLF i QR code – pozostaje utrzymany bezwzględny obowiązek zarejestrowania swojej podróży na stronie https://travel.gov.gr/#/ dla wszystkich osób wjeżdżających do Grecji (Passenger Locator Form).
Gruzjaszczepionka lub test PCR na COVID
Możesz przylecieć do Gruzji ze wszystkich państw, jeśli posiadasz jeden z następujących dokumentów: Zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepienia przeciwko COVID-19. Przygotuj zaświadczenie w języku angielskim, rosyjskim lub gruzińskim. Władze gruzińskie nie określiły wzoru dokumentu. Może to być „Poświadczenie przyjęcia szczepionki na COVID-19” lub Unijny Certyfikat COVID wydrukowany z Internetowego Konta Pacjenta. Zaświadczenie o statusie ozdrowieńca, potwierdzające zakończenie izolacji domowej/kwarantanny w ostatnich 100 dniach, oraz zaświadczenie o przyjęciu pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR wykonanym w ciągu ostatnich 72 godz. przed przyjazdem (metodą RT-PCR).
Hiszpaniaszczepionka lub test antygenowy na COVID
kod QRzobacz jak wypełnić formularz
Wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH). Formularz generuje kod QR, który należy okazać przed wejściem na pokład samolotu lub statku pasażerskiego oraz po przybyciu do Hiszpanii.
Od 7 czerwca 2021 roku, podróżujący do Hiszpanii z państw ujętych na liście regionów ryzyka (lista regionów ryzyka jest aktualizowana przez władze hiszpańskie i dostępna na stronie internetowej hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia w zakładce „Risk countries/areas”), zobowiązani są do przedstawienia wraz z wypełnionym formularzem sanitarnym jednego z poniższych dokumentów:
1. Zaświadczenia potwierdzającego przyjęcie pełnej szczepionki przeciwko COVID-19
2. Zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 — uznawane będą zaświadczenia o wyniku testu wykonanego techniką NAAT (np. PCR) w ciągu 72 godzin przed przylotem do Hiszpanii lub zaświadczenia o wyniku testu antygenowego wykonanego w ciągu 48 godzin przez przylotem do Hiszpanii
3. Zaświadczenia o przebyciu COVID-19 — uznawane będą zaświadczenia wydane przynajmniej 11 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu wykonanego techniką NAAT; zaświadczenia tracą ważność po 180 dniach od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu wykonanego techniką NAAT
Malediwytest PCR na COVID
deklaracja online
15 lipca przywrócono możliwość wjazdu turystów na Malediwy. Wcześniejsza rezerwacja hotelu jest konieczna. Dozwolone są tzw. split stays (w więcej niż 1 obiekcie); Turyści mogą przemieszczać się pomiędzy hotelami na różnych wyspach. W przypadku noclegu na innej wyspie/zmianie hotelu możliwe jest to wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia (drogą mailową na co najmniej 2 dni przed przejazdem).
Wizy on arrival wydawane są za darmo na 30 dni i mogą zostać przedłużone. Przy przylocie należy obowiązkowo przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19. Podróżni powinni wypełnić online (na 24 godziny przed podróżą) deklarację o stanie zdrowia (formularz dostępny na stronie: www.imuga.immigration.gov.mv). W przypadku spędzenia części pobytu w guesthousie, na 72 godziny przed wylotem z Malediwów należy wykonać test PCR. 
Maltaszczepionka lub test PCR na COVID i kwarantanna
formularz DPLFzobacz jak wypełnić formularz
Podróżni, którzy posiadają uznawane przez Maltę certyfikaty szczepienia przeciw Covid-19 mogą wjechać bez konieczności poddania się kwarantannie. Uznawane certyfikaty szczepień to między innymi: EU Digital COVID Certifcate (Unijny Certyfikat Covid), MT Vaccine Certificate (maltański certyfikat szczepienia), NHS COVID Pass – NHS Coronavirus (COVID-19) vaccination record (brytyjski certyfikat szczepienia). Ponadto certyfikat szczepienia jest uznawany, jeśli od 2. dawki szczepionki upłynęło 14 dni (w przypadku szczepionki Johnson & Johnson – 14 dni od 1. dawki). 
Podróżni, którzy nie posiadają ważnego certyfikatu szczepienia przeciw Covid-19, muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie po przybyciu na Maltę. Kwarantannę odbywa się w hotelu wyznaczonym przez władze maltańskie. Pobyt w hotelu na kwarantannie jest odpłatny – jego koszt wynosi 1400,00 EUR (ze śniadaniem; koszty pozostałych posiłków i innych usług pokrywane są przez osobę przebywającą na kwarantannie). Z kwarantanny nie zwalnia posiadanie statusu ozdrowieńca.
Podróżni, którzy nie posiadają ważnego certyfikatu szczepienia przeciw Covid-19, muszą dodatkowo – obok poddania się obowiązkowej kwarantannie po przybyciu na Maltę – posiadać negatywny wynik testu PCR. Test musi być wykonany w ciągu 72 godzin przed przybyciem na Maltę. Posiadanie negatywnego wyniku testu PCR nie zwalnia z kwarantanny – z wyjątkami, o których mowa poniżej.
Nepaltest na COVID
rejestracja na stronie
wiza lub list rekomendacyjny

Turyści wjeżdżający do Nepalu powinni: – okazać negatywny wynik testu; – wizę lub list rekomendacyjny; – potwierdzenie rezerwacji noclegu; – ubezpieczenie (pomoc górska, leczenie itd.); – potwierdzenie rejestracji na stronie rządowej. Osoby wjeżdżające do kraju zobowiązane są do odbycia płatnej kwarantanny instytucjonalnej (w hotelu). Test wykonywany jest po jej zakończeniu. Osoby w pełni zaszczepione są zwolnione z kwarantanny.
Norwegiabrak testów
Jeśli lecisz do Norwegii samolotem bezpośrednio z Polski (czyli mieszkasz w Polsce i w niej przebywałeś w ciągu ostatnich 10 dni), nie ma kwarantanny po przylocie do Norwegii. Nie ma obowiązku przedstawienia wyniku testu ani paszportu covidowego na granicy.
Portugaliaszczepionka lub test antygenowy na COVID
karta lokalizacji pasażera
Podróżni muszą: okazać unijny certyfikat COVID lub negatywny wynik testu NAAT (wykonanego 72 godz. przed wylotem) albo testu antygenowego (wykonanego 48 godz. przed wylotem) – nie dotyczy dzieci do 12 roku życia; przed przylotem wypełnić kartę lokalizacji pasażera.
Tajlandia brak kwarantanny dla osób zaszczepionych
test PCR na COVID
aplikacja lokalizacyjna
obowiązkowe ubezpieczenie na COVID

1 nocleg w hotelu ASQ
Dla osób zaszczepionych: od 1 listopada Tajlandia 2021 otwiera się na turystów zaszczepionych pełną dawką przeciwko COVID-19, przybywających do Tajlandii drogą lotniczą. Oprócz dokumentu potwierdzającego szczepienie do wjazdu potrzebny będzie negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 h przed wylotem, polisa obejmująca zachorowania na COVID oraz potwierdzenie rezerwacji w hotelu z listy ASQ. Konieczna będzie również instalacja aplikacji Mor Chana na telefon oraz wykonanie drugiego testu PCR tuż po przylocie. Wynik będzie dostępny po kilku godzinach i jeśli będzie negatywny, turysta będzie mógł bez przeszkód podróżować po całym terytorium Tajlandii.
Dla osób niezaszczepionych: 10-dniowa kwarantanna dla osób podróżujących drogą lotniczą lub morską; 14-dniowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę lądową. Do wjazdu wymagane jest posiadanie specjalnego zezwolenia (certificate of entry – COE). Ponadto, każda osoba musi po przylocie poddać się kwarantannie w jednym z akredytowanych hoteli (alternative state quarantine – ASQ). ASQ należy zarezerwować na etapie wnioskowania o COE. Listy ASQ dostępne są w internecie. Wymagana jest instalacja aplikacji śledzącej w telefonie lub noszenie opaski monitorującej, a także poddanie się trzem płatnym testom na COVID-19.
Włochyszczepionka lub test antygenowy na COVID
formularz dPLF – zobacz jak wypełnić formularz
Osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium Polski, co najmniej do 25 października 2021 r., mają obowiązek:
1) zarejestrowania swojego przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form (w przypadku problemów technicznych należy wypełnić oświadczenie autodichiarazione) ORAZ 
2) przedstawienia certyfikatu unijnego w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim (tzw. green pass, paszport covidowy) – jednego z trzech – zaświadczającego o:
ukończeniu całego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch, szczepionką zatwierdzoną przez UE LUB
przebytej chorobie COVID-19 (maksymalnie 6 miesięcy wcześniej) LUB
negatywnym wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch. 
close

Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas!JESTEŚ GOSPODARZEM?

Masz do wynajęcia pokój lub domek, a może przyjemny apartament lub pole campingowe? Zapewniasz Gościom choćby częściową obsługę w języku polskim? Dołącz do ekipy Noclegów u Polaków!
Zostaw nam swojego maila, a na pewno się odezwiemy!