Magiczna Sardynia. Tradycje, legendy i plaże jak z folderu

Noclegi u Polaków » Blog » Magiczna Sardynia

Dziś wraz z Karoliną z grupy Baia Holiday zapraszamy Was na magiczną Sardynię! Wyspa słynie nie tylko z przepięknych widoków, lazurowego morza i pysznego jedzenia, ale też z fantastycznych warunków do uprawiania sportów wodnych. To prawdziwy raj dla tych, którzy na desce czują się jak ryba w wodzie! Pod opieką Karoliny znajduje się kilka campingów na terenie Włoch, w tym aż cztery na Sardynii. Co sprawia, że wyspa jest tak wyjątkowa? Zapraszamy do lektury!

Karolina z Bahia Holiday

Mam na imię Karolina, moja pasja do Włoch zaczęła się, gdy byłam mała, ponieważ mój ojciec artysta od zawsze pracował z Włochami. W moim domu zawsze była włoska muzyka, włoskie jedzenie, Włosi i oczywiście mnóstwo wyjazdów do Włoch.

Następnie rozpoczęłam naukę języka włoskiego, najpierw w Polsce we Włoskim Instytucie Kultury w Warszawie, a później we Włoszech na Uniwersytecie dla Cudzoziemców w Sienie. 

Dziś reprezentują grupę Baia Holiday, która dała mi możliwość pracy dla wiodącej firmy w sektorze wakacji na świeżym powietrzu. Dzięki Baia Holiday mogłam dużo podróżować i odkrywać naprawdę fantastyczne miejsca, o których Wam dzisiaj opowiem. 

Jestem miłośnikiem surfingu, który praktykowałam od zawsze podczas letnich wakacji na Sardynii. To ta wyspa zafascynowała mnie wyjątkowo swoim pięknem i historią, z typowymi legendami i tradycjami.

Legenda o kobiecie w czerni

Wspaniała wyspa Sardynia, oprócz krystalicznego morza, plaż z drobnym białym piaskiem, zapierających dech w piersiach widoków i sugestywnych miejsc, ma również ciekawą i fascynującą tradycję folklorystyczną. Legenda opowiadana od wieków i część tradycji Sardynii to legenda o Akabadorze. “Femina Accabadora” to postać zawieszona pomiędzy mitem a rzeczywistością, tajemnicza kobieta, ubrana całkowicie na czarno, która miała za zadanie położyć kres cierpieniom umierających.

Pochodzenie tego terminu przypisuje się hiszpańskiemu acabarowi, który oznacza koniec / koniec, ale może również pochodzić od sardyńskiego accabaddare, słowa o różnych znaczeniach, do których należy„skrzyżować ręce ze zmarłym”.

Chociaż opis może przedstawiać Akabadorę jako przerażającą i niepokojącą postać, w rzeczywistości legenda głosi, że kobieta była wzywana przez krewnych umierającego, aby mu ulżyć. Kobieta nie otrzymywała żadnej zapłaty pieniężnej, ale obdarowywano ją plonami ziemi, kto co miał… Instrumentem, którym posługiwała się Femina Accabadora, jest jarzmo, rodzaj drewnianego młotka.

I choć brak jest źródeł historycznych na temat istnienia tej konkretnej postaci, będącej personifikacja śmierci, to jej legenda pozostaje jedną z najciekawszych w sardyńskim krajobrazie.

Sartiglia – dla miłośników koni

Sardynia to także kraina bogata w tradycje, a wśród nich Sartiglia, jedna z najstarszych imprez jeździeckich. Sartiglia to wyścig gwiazd, który odbywa się w ostatnią niedzielę i wtorek karnawału w Oristano. Polega ona na próbie trafienia przez jeźdźca celu wiszącego na zielonej wstążce. Wielu śmiałków podejmuje się tego, rzucając wyzwanie losowi.

Św. Efisia – największa procesja we Włoszech

Inną bardzo ważną i historyczną rocznicą jest majowe Święto św. Efisia, którego tradycja sięga XVII wieku. Oprócz tego, że należy do najstarszych tradycji na Sardynii, to jest to również najdłuższa włoska procesja religijna (przebywa ona ok 65 km pieszo w ciągu 4 dni), a także najważniejsza procesja na wyspach Morza Śródziemnego.

Początki święta św. Efisia sięgają czasów zarazy z 1652 r. Ludność złożyła świętemu ślub, obiecując mu, że jeśli uda mu się usunąć zarazę, co roku przeprowadzi procesję i uroczystości na jego cześć. I tak procesje odbywają się do dziś!

Najpiękniejsze plaże na wyspie

Oprócz tradycji i ciekawej historii Sardynia jest również wspaniała pod względem geograficznym. Istnieje wiele plaż, które co roku przyciągają wielu turystów. Kilka przykładów? La Rena Bianca to miejska plaża Santa Teresa di Gallura, na północy Sardynii. Jest to zatoczka o długości 700 metrów z niskim i miękkim dnem morskim, ze złotymi refleksami i z bardzo drobnym białym piaskiem. La Rena Bianca została kilkakrotnie wyróżniona przez Fundację Edukacji Ekologicznej wyróżnieniem „Błękitna Flaga” za jakość wody, dziewicze wybrzeża oraz usługi gwarantujące komfort i bezpieczeństwo turystom.

Archipelag Maddalena

Mówiąc o Sardynii, nie można nie wspomnieć o Archipelagu Maddalena, grupie wysp na północnym wschodzie Sardynii. Jest ich około 62, co daje łącznie 180 km linii brzegowej. Jedyne zamieszkane wyspy to Maddalena i Caprera.

Mała ciekawostka historyczna: wyspa Caprera słynie z tego, że gościła Garibaldiego podczas jego wygnania.

Campingi na Sardynii

Aby odwiedzić nieskończone piękno Sardynii, zatrzymaj się w naszych Camping Village:

  • Camping Village Baia Blu la Tortuga w Vignola Mare w północnej części w Sardynii, nad samym morzem z turkusową wodą i długą plażą z białym piaskiem i relaksującym parkiem wodnym. Na gości czeka wiele atrakcji, liczne sporty wodne, wycieczki np. do Archipelagu La Maddalena czy przepięknej rybackiej starej osady Castelsardo… Proponujemy zakwaterowanie w komfortowych mobile home w otoczeniu pięknego ogrodu. Oraz wiele atrakcji i usług.
  • Camping Village Laguna Blu znajduje się w północnej części Sardynii, koło Alghero. Zanurzony w zieleni spogląda ku plaży, jest  wymarzonym miejscem na uprawianie sportów wodnych, a goście mają do dyspozycji komfortowe mobile home oraz wiele atrakcji. Nowością jest duży park wodny.

Podobne wpisy