TOP 10 atrakcji w Rzymie

Noclegi u Polaków » Blog » TOP 10 atrakcji w Rzymie
TOP 10 atrakcji w Rzymie - widok z Kopuły Bazyliki św. Piotra na Watykanie

Rzym to jedno z tych miast, do których można wracać bez końca! Nasze katalogowe city breaki w Rzymie od lat cieszą się niezmiennym powodzeniem, a i Wy często pytacie o dostępność noclegów u Polaków w Wiecznym Mieście. Co ciekawego można zobaczyć we włoskiej stolicy? Stworzyliśmy nasze TOP 10 atrakcji w Rzymie!

10. Starożytne Forum Romanum

Forum Romanum to najstarszy plac miejski w Rzymie, otoczony aż sześcioma z siedmiu wzgórz, na których zbudowane jest miasto. W Starożytności to właśnie tu znajdowało się centrum religijne, kulturalne i polityczne Rzymu, tu zapadały ważne decyzje dotyczące cesarstwa. W czasach największej świetności forum otaczały liczne świątynie oraz budynki służące dobru publicznemu, jak np. archiwum czy Kuria, czyli budynek, w którym odbywały się posiedzenia senatu. Juliusz Cezar zlecił też rozbudowę placu o kolejne fora, zwane dziś cesarskimi. W kolejnych wiekach Forum stopniowo podupadało, prawie znikając z mapy miasta. Prace archeologiczne rozpoczęto tu dopiero w XIX wieku – dzięki temu dziś możemy zwiedzać ruiny starożytnego placu. Warto odwiedzić Romanum, aby przez chwilę poczuć się jak starożytny Rzymianin. Możecie kupić bilet łączony z innymi zabytkami Starożytności lub podziwiać forum z platform rozmieszczonych wokół placu.

9. Modne Schody Hiszpańskie

Najbardziej znane schody w Wiecznym Mieście! To tu odbywają się prestiżowe pokazy mody i bajecznie kolorowy festiwal kwiatów. Tutaj też co roku staje rzymska szopka bożonarodzeniowa. Schody Hiszpańskie mają 135 stopni i pną się z Placu Hiszpańskiego (Piazza di Spagna) aż do białego kościoła św. Trójcy na Wzgórzu (Trinita dei Monti). Ciekawostką też jest fakt, że Przy Placu Hiszpańskim znajdowała się niegdyś polska ambasada. Schody są tłumnie oblegane przez turystów, jednak pamiętajcie, że od 2019 roku obowiązuje zakaz siadania na stopniach!

8. Klimatyczne Zatybrze

Zatybrze (Trastevere) to najstarsza dzielnica Rzymu, w której poczujecie niesamowity klimat Wiecznego Miasta. Z każdego zakątka dobiega tu zapach świeżo parzonej kawy i pieczonej pizzy. Choć jest tu kilka znaczących zabytków, Zatybrze najlepiej zwiedzać bez planu, po prostu spacerując po wąskich uliczkach. W ich labiryncie znajdziecie mnóstwo knajpek, antykwariatów i sklepów z rękodziełem. To świetne miejsce na włoską kolację i wieczór przy lampce wina!

7. Zielony Awentyn i słynna dziurka od klucza

W naszym TOP 10 atrakcji w Rzymie nie mogło zabraknąć Awentynu i najsłynniejszej na świecie dziurki od klucza! Choć nie jest to najpopularniejsze miejsce w Rzymie, gwarantujemy, że Awentyn to miejsce idealne na wypoczynek w upalny dzień. Jest tu cicho, zielono i spokojnie. Koniecznie odwiedźcie Ogród Pomarańczowy św. Dominika przy Kościele św. Sabiny oraz ogród różany. Pospacerujcie też cyprysową aleją, z której roztacza się bajeczna wprost panorama Wiecznego Miasta! Punktem obowiązkowym podczas wizyty na wzgórzu jest też Zakon Kawalerów Maltańskich. To właśnie tutaj, przez dziurkę od klucza w bramie prowadzącej do Villa del Priorato di Malta, zobaczycie Bazylikę św. Piotra. Przez chwilę zobaczycie aż trzy kraje jednocześnie! Malta, Rzym oraz Watykan łączą się tu w jedyny z swym rodzaju sposób 🙂

6. Barokowy Plac Navona

Rozległy Piazza Navona to chyba najładniejszy plac w Rzymie! Swój nietypowy owalny kształt zawdzięcza temu, że zbudowany został w miejscu dawnego stadionu Domicjana. Był polem artystycznej walki dwóch wielkich włoskich architektów: Francesco Borrominiego i Giovanniego Lorenzo Berniniego. Znajdują się na nim aż trzy piękne fontanny, z których największa jest Fontanna Czterech Rzek. W jej centrum znajduje się egipski obelisk, otoczony przez rzeźby obrazujące cztery wielkie rzeki. Amerykę reprezentuje tu Rio de la Plata, Europę – Dunaj, a Azję – Ganges. Co ciekawe personifikacja Nilu ma odsłoniętą głowę, gdyż nie znano wtedy źródeł tej afrykańskiej rzeki.

5. Najsłynniejsze Koloseum

Koloseum to bezsprzecznie symbol Rzymu. Amfiteatr Flawiuszy, bo tak brzmi właściwa nazwa budowli, był jedną z największych aren ówczesnego świata. Odbywały się tu walki gladiatorów, walki z dzikimi zwierzętami, bitwy morskie (tzw. naumachie). Według tradycji chrześcijańskiej jest to również miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan, jednak ta teoria jest kwestionowana przez współczesnych historyków. Swoją nazwę Koloseum zawdzięcza ogromnemu, 35-metrowemu pomnikowi Nerona (tzw. kolosowi), który znajdował się tuż obok amfiteatru. Aby podziwiać tą niesamowitą konstrukcję, najlepiej kupić bilety on-line. Dzięki temu unikniecie kolejek, a raczej postoicie w mniejszej kolejce 🙂

4. Najpiękniejsza Fontanna di Trevi

W każdym TOP 10 atrakcji w Rzymie musi znaleźć się Fontanna di Trevi, uważana za najwspanialszą ze wszystkich fontann na świecie! Imponująca, barokowa fontanna zajmuje całą fasadę budynku przy niewielkim placyku di Trevi. Przedstawia ona Okeanosa w towarzystwie dwóch trytonów. To w Fontannie di Trevi została nakręcona bodaj najsłynniejsza scena włoskiego kina, pochodząca z filmu „Słodkie Życie”. Podziwiając fontannę nie zapomnijcie wrzucić do niej drobnych monet! Jedna moneta zapewni Wam powrót do Rzymu, dwie – gorący romans, zaś trzy – rychły ślub. Co ciekawe, pieniądze wyławiane z fontanny przeznaczone są na utrzymanie zabytków i pomoc charytatywną.

3. Plac i Bazylika św. Piotra

Watykan to najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni i najmniejsze niepodległe państwo pod względem liczby ludności. To też siedziba władz kościoła katolickiego i siedziba głowy kościoła. Plac św. Piotra otoczony jest słynną poczwórną kolumnadą, zaprojektowaną przez Berniniego. Kolumnadę wieńczą posągi świętych, a na środku placu znajduje się egipski obelisk. Na placu odbywają się papieskie błogosławieństwa i audiencje oraz modlitwa Anioł Pański, w czasie której papież spotyka się z wiernymi.
Plac, na który prowadzi Via della Conciliazione zamyka Bazylika św. Piotra, zbudowana w miejscu, gdzie według tradycji pochowany jest pierwszy z papieży. To drugi największy kościół na świecie i z pewnością jeden z najpiękniejszych! To arcydzieło z epoki renesansu i baroku pełne jest bezcennych dzieł sztuki, z Pietą Michała Anioła na czele. To też miejsce ważne pielgrzymkowe dla wiernych z całego świata. Aby wejść do Bazyliki św. Piotra nie jest potrzebny bilet, ale trzeba trochę postać w kolejce. Jeśli chcecie wspiąć się na Kopułę Bazyliki, warto kupić bilet wcześniej.

2. Okrągły Panteon

Panteon to najlepiej zachowany starożytny zabytek w Wiecznym Mieście. Prawdopodobnie jest to też jedyny antyczny monument, który zachował się w oryginalnej formie, dzięki przekształceniu świątyni w kościół katolicki. Niesamowite wrażenie robi wnętrze w kształcie rotundy oświetlone przez promienie wpadające przez otwór w kopule. W Panteonie pochowany jest również jeden z najważniejszych włoskich malarzy, Rafael Santi. Zwiedzanie kościoła póki co jest darmowe, a na placu przed świątynią znajdziecie fontannę oraz… słonia!

1. Skarby Watykanu

Na zakończenie naszego TOP 10 atrakcji w Rzymie wracamy do Watykanu, tym razem do Muzeów Watykańskich, które kryją w sobie niezmierzone skarby, gromadzone przez kolejnych papieży. Znajdziecie tu m.in. słynną rzeźbę Apollo Belwederskiego, Galerię Map Geograficznych, obraz Jana Matejki przedstawiający Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, freski Pinturicchio w prywatnych apartamentach Rodrigo de Borgii, Pokoje Rafaela czy spiralną klatkę schodową. W skład kompleksu Muzeów Watykańskich wchodzi również unikatowa Kaplica Sykstyńska, w której możemy podziwiać słynne freski Michała Anioła, ze „Stworzeniem Adama” i „Sądem Ostatecznym” na czele. W Kaplicy odbywa się również konklawe, w wyniku którego wybierani są kolejni władcy Kościoła. Ponieważ w salach muzealnych wystawiono prawdopodobnie ok. 20 tysięcy eksponatów (co stanowi zaledwie ułamek papieskich zbiorów), najlepiej zwiedzać Muzea z lokalnym przewodnikiem. Bilety najlepiej kupić na stronie Muzeów Watykańskich, dzięki temu unikniecie kolejek.

Znajdź noclegi u Polaków w Rzymie!

Koniecznie sprawdźcie nasze polskie noclegi w Rzymie i okolicach!

Podobne wpisy