Czy warto ubezpieczyć się na wyjazd? Oczywiście, że… tak!

Noclegi u Polaków » Blog » Czy warto się ubezpieczyć na wyjazd?
Czy warto się ubezpieczyć na wyjazd?

Podstawą udanych wakacji, zarówno tych dłuższych, jak i tych króciutkich, jest poczucie bezpieczeństwa. Wynika ono z m.in. zaufania do biura czy Gospodarza, dzięki którym wiemy, że po przyjeździe na miejsce wszystko będzie w porządku. Ale warto pomyśleć również o ubezpieczeniu na czas wakacji. Wiele osób wychodzi z założenia, że na terenie Unii Europejskiej nie jest potrzebne dodatkowe ubezpieczenie, jednak warto zadbać o to, by w razie niefortunnego wypadku, została nam udzielona szybka i fachowa pomoc. Dlatego dziś piszemy o tym, czy warto się ubezpieczyć na wyjazd i dlaczego!

EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Co to jest EKUZ? EKUZ to skrót od Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą możemy bezpłatnie wyrobić w najbliższej placówce NFZ. EKUZ uprawnia nas do bezpłatnego korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej podczas pobytu za granicą, na terenie Unii Europejskiej oraz na terenie Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Określenie ”podstawowa opieka zdrowotna” ma tutaj kluczowe znaczenie, gdyż w każdym kraju zakres opieki zdrowotnej jest inny. I tak np. we Francji ubezpieczeni obywatele zobowiązani są do pokrycia 30% honorarium lekarza. Tym samym turysta przebywający we Francji z kartą EKUZ również będzie musiał pokryć koszt wizyty u specjalisty w zakresie 30% ceny. Z kolei Niemcy płacą 10 € za każdy dzień pobytu w szpitalu. Tyle samo więc będziemy musieli zapłacić, pomimo posiadania karty EKUZ. W Austrii usługa ratownictwa jest pełnopłatna, tak więc w razie wypadku np. na nartach karta EKUZ nie pomoże nam wcale, a jak wiadomo koszty ratownictwa są dosyć wysokie.

Trzeba też pamiętać, że karta EKUZ zapewnia jedynie ubezpieczenie od kosztów leczenia, a w razie wypadku nie otrzymamy odszkodowania.

Karta EKUZ poza Europą jest bezużyteczna
Karta EKUZ daje nam jedynie bardzo podstawowe ubezpieczenie od kosztów leczenia.

Co poza kartą EKUZ?

Musimy również pamiętać, że aby móc skorzystać z EKUZ, musimy we własnym zakresie znaleźć placówkę mającą podpisaną umowę z lokalnym ubezpieczycielem (z lokalnym odpowiednikiem naszego NFZ), gdyż w przeciwnym razie będziemy musieli ponieść pełne koszty leczenia.Wiadomo również, że różne przypadki mogą nas spotkać na wyjeździe, począwszy od zatrucia pokarmowego przez udar słoneczny, a na kontuzji i złamaniu kończąc. Tym samym zostaniemy zmuszeni do skorzystania z lokalnej służby zdrowia. Dlatego też jeśli planujemy korzystać wyłącznie z karty EKUZ, jeszcze przed wyjazdem do danego kraju powinniśmy sprawdzić, jaki zakres usług jest refundowany w ramach ubezpieczenia. Dodatkowo karta EKUZ jest bezwartościowa wszędzie poza Europą.

Czy zatem warto się ubezpieczyć się dodatkowo na wyjazd? Naszym zdaniem – bez wątpliwości! Wiele firm ubezpieczeniowych przygotowuje specjalne pakiety turystyczne. Na co warto zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie? Podpowiadamy!

Flagi Unii Europejskiej w Brukseli
Nawet na terenie Unii Europejskiej warto ubezpieczyć się dodatkowo na wyjazd.

Ubezpieczenie KL – koszty leczenia i ratownictwa

Musimy również pamiętać, że aby móc skorzystać z EKUZ, musimy we własnym zakresie znaleźć placówkę mającą podpisaną umowę z lokalnym ubezpieczycielem (z lokalnym odpowiednikiem naszego NFZ), gdyż w przeciwnym razie Oprócz bezpłatnej karty EKUZ, nawet na terenie Europy, warto posiadać dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Nie jest to wysoki koszt, a z pewnością zapewni nam spokój ducha na wyjeździe. W przeciwieństwie do karty EKUZ, prywatna polisa turystyczna zawsze zawiera ubezpieczenie KL, czyli ubezpieczenie kosztów leczenia i ratownictwa. W razie zdarzenia, wystarczy jeden telefon do centrali alarmowej. Pracownik centrali zawsze podpowie nam co zrobić, dokąd się udać, a także umówi wizytę w szpitalu czy u specjalisty. Nie musimy się niczym stresować, zwłaszcza jeśli nie władamy dobrze językiem kraju, w którym akurat się znajdujemy. Dobre ubezpieczenie pokryje nam również koszty wykupionych leków. Jeśli cenimy spokój, to zdecydowanie warto się ubezpieczyć. 

Ustalając kwotę ubezpieczenia KL, warto wziąć pod uwagę kraj, do którego się wybieramy. Np. w Szwajcarii opieka medyczna jest znacznie bardziej kosztowna niż np. w Bułgarii.

Czy warto się ubezpieczyć na wyjazd? Koszty leczenia
Koszty Leczenia za granicą to podstawa każdego ubezpieczenia turystycznego.

Pakiet Assistance i NNW

W prywatnych ubezpieczeniach nawet w podstawowym pakiecie mamy opiekę Assistance dostępną 24 godziny na dobę. Taka opieka obejmuje pomoc w przypadku utraty dokumentów, pomoc prawną, a nawet tłumacza telefonicznego. Opiekę Assistance można rozszerzyć, powiększając pakiet o dodatkowe usługi. Assistance może zawierać także dodatkowego kierowcę, jeśli sami nie będziemy w stanie prowadzić samochodu czy transport dla osoby towarzyszącej i wiele, wiele innych. Ponadto, jeśli nie będziemy w stanie wrócić o własnych siłach do kraju, nasz ubezpieczyciel zorganizuje dla nas i naszych bliskich transport powrotny. Warto zatem uważnie przeczytać warunki ubezpieczenia i wybrać taki wariant, który najbardziej będzie nam odpowiadał. 

Dodatkowo w pakiecie obowiązkowo znajduje się ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – w skrócie NNW. To ubezpieczenie zadziała w przypadku, gdy np. złamiemy nogę czy ulegniemy wypadkowi, który spowoduje trwały lub czasowy uszczerbek na zdrowiu. Po zakończeniu leczenia, po przedstawieniu odpowiednich dokumentów, właśnie na podstawie ubezpieczenia NNW otrzymamy odszkodowanie. W bardziej dramatycznych zdarzeniach – naszym bliskim zostanie wypłacone świadczenie z tytułu śmierci. 

Assistance i NNW - czy warto się ubezpieczyć na wyjazd?
W pakiecie ubezpieczenia turystycznego mamy również NNW oraz Assistance.

Obowiązkowe ubezpieczenia

Oczywiście są też kraje, które już przy wjeździe wymagają prywatnego ubezpieczenia. Należą do nich m.in. Rosja, Kuba czy Indie. Wyjeżdżając poza Unię Europejską warto sprawdzić, jakie kwoty gwarancyjne są wymagane w naszym miejscu docelowym. Odpowiedni certyfikat ubezpieczeniowy może być potrzebny do uzyskania wizy lub do wjazdu na teren wybranego państwa. Jednak nawet przy wyjeździe w miejsca, w których dodatkowa polisa nie jest wymagana, warto się ubezpieczyć w prywatnej firmie. Choćby dlatego, że kliniki obsługujące turystów, mają zazwyczaj dużo wyższy standard niż lokalne szpitale. 

Ubezpieczenie od chorób przewlekłych

Warto wiedzieć, że podstawowe ubezpieczenie działa w przypadku osób zdrowych. W razie zaistnienia zdarzenia (czyli np. zachorowania czy wypadku) ubezpieczyciel ma prawo wglądu do naszej historii choroby. Dlatego dodatkowym wzmocnieniem naszego ubezpieczenia jest ubezpieczenie od chorób przewlekłych (tzw. CP lub CHP). Jest ono skierowane do wszystkich osób, które leczyły się na przewlekłą chorobę w przeciągu minionych pięciu lat i w trakcie wyjazdu nastąpiło nasilenie jej objawów. Taką chorobą jest na przykład cukrzyca czy nadciśnienie. W momencie, gdy na wakacjach dostalibyśmy duszności czy zawału, powinniśmy mieć takie ubezpieczenie. W przeciwnym razie możemy zostać obciążeni kosztami leczenia. Z drugiej strony, jeśli chorując np. na nadciśnienie, złamiemy nogę, ubezpieczenie zadziała bez zarzutu, gdyż wypadek nie będzie dotyczył choroby przewlekłej. Dlatego przy wykupie ubezpieczenia warto sprawdzić, czy choroby na które się leczymy, mają status choroby przewlekłej i tym samym – czy potrzebujemy dodatkowego ubezpieczenia.

W czasie pandemii warto się dodatkowo ubezpieczyć
Niektóre kraje w czasie pandemii wymagają od turystów dodatkowego ubezpieczenia.

Inne ubezpieczenia i rozszerzenia ubezpieczeń

Oprócz wymienionych wyżej ubezpieczeń firmy ubezpieczeniowe proponują jeszcze kilka dodatkowych wariantów. Należą do nich m.in. 

  • Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Chroni nas w przypadku, jeśli przydarzy nam się zrobić szkody na mieniu innej osoby lub na tej osobie. Może brzmi to dosyć osobliwe, ale łatwo to wytłumaczyć na przykładzie. Jeśli np. wjedziemy w kogoś na nartach i go poturbujemy lub zniszczymy przez przypadek jego sprzęt, to nasze ubezpieczenie pokryje koszty leczenia oraz koszty naprawy lub wymiany sprzętu. 
  • Jeśli lubimy spędzać urlop aktywnie, to na pewno przyda nam się rozszerzenie ubezpieczenia o ryzyko związane z uprawianiem sportów wysokiego ryzyka. Należą do nich np. jazda konna, nurkowanie, wspinaczka itd. czy sporty ekstremalne, jak np. skoki ze spadochronem, kolarstwo górskie, alpinizm i wiele innych. Zimą pamiętajmy o ubezpieczeniu się w zakresie sportów zimowych, zwłaszcza jeżeli jedziemy na narty czy snowboard. Warto też wiedzieć, że nie we wszystkich krajach jest tak jak w Polsce, gdzie ratownicy górscy bezpłatnie przyjeżdżają  na pomoc. We Włoszech, Szwajcarii czy Francji słono zapłacimy za “ściągnięcie ze stoku”, jeśli nie posiadamy odpowiedniego ubezpieczenia. Warto jednak wiedzieć, że podstawowy pakiet ubezpieczenia najczęściej zawiera “amatorskie” uprawianie sportów. Jeśli zatem chcemy po prostu wypożyczyć rower na lokalną przejażdżkę, dodatkowe ubezpieczenie nie będzie nam potrzebne. 
  • Ubezpieczenie bagażu oraz sprzętu, które dotyczy zniszczenia lub kradzieży należących do nas rzeczy. Ubezpieczenie to jest obłożone szeregiem warunków, nie zawsze więc warto je wykupić. Pamiętajcie, że np. w czasie lotu za Wasz bagaż odpowiada linia lotnicza. Jeśli jednak macie wysokiej klasy sprzęt sportowy, warto rozważyć to ubezpieczenie. 
Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego
Do popularnych ubezpieczeń należą też ubezpieczenia bagażu i sprzętu sportowego.

Czy warto ubezpieczyć się od kosztów rezygnacji?

I na koniec jeszcze ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej, czyli tzw. KR. To ubezpieczenie często pomijane i uważane za zbędne. Jednak nic bardziej mylnego! To polisa, która gwarantuje nam zwrot kosztów w przypadku, gdy nagle zachorujemy lub zdarzy się wypadek i nie będziemy mogli odbyć podróży. Ubezpieczenie zadziała również, gdy sytuacja będzie dotyczyła naszych bliskich lub towarzyszy podróży. Warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia KR zwłaszcza w momencie, gdy wykupujemy wyjazd z dużym wyprzedzeniem, gdyż ciężko przewidzieć co może się wydarzyć w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Ubezpieczyć można cały wyjazd lub np. jedynie bilet lotniczy. Wykupując polisę należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie KR zadziała tylko w przypadku choroby czy wypadku losowego. Ubezpieczenie nie zadziała natomiast, jeśli nasz urlop zostanie odwołany lub po prostu zrezygnujemy z wyjazdu. 

Warto też wiedzieć, że ubezpieczenia typu KR trzeba wykupić już w momencie wykupienia wyjazdu / biletu lotniczego. Tylko wtedy będzie gwarantowało nam ochronę, która potrwa aż do momentu opuszczenia kraju. 

Bezpieczne podróże z SIGNAL IDUNA Polska

Jako Matimpex Travel od niemal 20 lat współpracujemy z towarzystwem ubezpieczeniowym Signal Iduna Polska, a Uczestnicy naszych wycieczek zorganizowanych objęci są kompleksową ochroną ubezpieczeniową. Signal Iduna specjalizuje się m.in. w ubezpieczeniach turystycznych. To oni są również gwarantem naszego biura. I choć na rynku funkcjonuje wiele firm ubezpieczeniowych, na podstawie wieloletnich doświadczeń, polecamy Wam właśnie polisę z Signal Iduna. 

Od dłuższego czasu Signal Iduna udostępnia naszym Klientom również możliwość wykupienia indywidualnego ubezpieczenia. Wynajmując apartament od naszych Gospodarzy, nie otrzymujecie w pakiecie ochrony ubezpieczeniowej, zatem warto pomyśleć samemu o odpowiedniej polisie. W Signal Iduna ceny pakietu ubezpieczeniowego zaczynają się od ok. 3-4 zł/os/dziennie w zależności od wariantu. Na cenę ma wpływ też ilość osób na polisie oraz długość pobytu. Jest też możliwość samodzielnego skomponowania ubezpieczenia z wariantów, które nas interesują. Zawarcie umowy o ubezpieczenie jest banalnie proste – wybieramy kraj docelowy, wskazujemy daty pobytu i podajemy dane Uczestników wyjazdu. Całość opłacamy kartą lub szybkim przelewem. Gotowe! Zobacz możliwości, które daje Signal Iduna!

Warto też wiedzieć, że wszystkie warianty ubezpieczeń Signal Iduna zawierają ochronę w przypadku zachorowania na COVID-19.

Signal Iduna Polska - Bezpieczne Podróże
Kliknij w obrazek i sprawdź ubezpieczenie Signal Iduna Polska!

Ubezpieczenie typu Multitrip i roczna karta SIGNAL IDUNA

Dodatkowo Signal Iduna oferuje możliwość ubezpieczenia typu Multitrip. To wygodne rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują. Polisa Multitrip wygląda podobnie jak podstawowe ubezpieczenie, jednak obejmuje okres 6 lub 12 miesięcy. Przy zawieraniu umowy wystarczy wskazać jedynie czy wybieramy opcję “Europa” czy “Świat” i wybrać ewentualne rozszerzenia. 

Równie wygodną opcją jest roczna karta Signal Iduna Card, dostępna w 3 wariantach. To świetne rozwiązanie dla osób od 5 do 30 roku życia, które wyjeżdżają kilka razy w roku.  

Polisa NNW w Polsce

awet jeśli nie wyjeżdżacie za granicę, warto pomyśleć o ubezpieczeniu NNW na czas wakacji, zwłaszcza jeśli planujecie uprawiać sport. Wyjazdy narciarskie, wypady w góry (również w pasie przygranicznym), czy wyjazdy rowerowe, zawsze obarczone są ryzykiem kontuzji. Warto zatem dodatkowo ubezpieczyć się na wyjazd, by w razie nagłego wypadku uzyskać odszkodowanie. 

Ubezpieczenie sportowe - czy warto się ubezpieczyć na wyjazd narciarski?
Na każdy wyjazd sportowy warto się ubezpieczyć dodatkowo od NNW.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was, że warto się ubezpieczyć na wyjazd, niezależnie od tego na jak długo i dokąd się wybieracie. Pamiętajcie, że poczucie bezpieczeństwa w każdej sytuacji, to podstawa udanych wakacji! Zatem gorąco polecamy ubezpieczenia w Signal Iduna Polska.

Podobne wpisy