TOP 10 atrakcji w Atenach

Noclegi u Polaków » Blog » TOP 10 atrakcji w Atenach
TOP 10 w Atenach - zobacz noclegi u Polaków w greckiej stolicy

Ateny to jedno z tych miast, do których chętnie wybiorą się prawdziwi historycy jak i miłośnicy słonecznej pogody! Nasze katalogowe city breaki w Atenach od lat cieszą się dużym powodzeniem, a i Wy często pytacie o dostępność noclegów u Polaków w antycznej stolicy Grecji. Co ciekawego można zobaczyć w mieście pełnym nieokiełznanego chaosu? Stworzyliśmy nasze TOP 10 atrakcji w Atenach!

10. Wieczór grecki – w rytmie Zorby

Taki wieczór może przypominać wielkie greckie wesele znane z licznych obrazów filmowych. To mieszanka greckiego folkloru, zdrowej śródziemnomorskiej kuchni i wyśmienitego wina. Najlepiej udać się do greckiej tawerny i oddać się tańcom przy akompaniamencie bouzuki. Grecy uwielbiają ludowe tańce i na pewno pomogą Ci poczuć się jak prawdziwy Grek Zorba. 

9. Stadion Panatenajski – dla fanów sportu

To właśnie na tym stadionie odbyły się pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie w 1896 roku w Atenach. Jest niewątpliwie jedynym na świecie stadionem zbudowanym w całości z marmuru – to właśnie oznacza jego druga nazwa “Kalimarmaro”. Kształt podkowy przypasuje każdemu biegaczowi, to głównie biegi był pierwszą dyscypliną sportową. Można przechadzać się po bieżni lub wejść na trybuny. Marmur w blasku promieni słońca robi niesamowite wrażenie!

8. Monastiraki – tętniące życiem

Monastiraki słynie z zabytków wysokiej klasy, a w szczególności starożytnej Agory.  Grecka Agora przez wielu uważana jest za najważniejsze stanowisko archeologiczne na świecie. To jedna z tych dzielnic, które nigdy nie zasypiają. Rano można wybrać się na pchli targ, po południu do tawerny, a wieczorem do jednej z licznych restauracji. Wiele miejsc z Monastiraki posiada niezapomniany widok na Akropol.

7. Ogród Narodowy – królewskie otoczenie

Polecamy odpoczynek po całym dniu zwiedzania właśnie w Ogrodzie Narodowym. To niezwykle zielone miejsce dające cień w upalne lato. Znajduje się tuż za Parlamentem i często można doszukać się jego dawnej nazwy Ogród Królewski. Obszar obejmuje 16 hektarów, jest więc gdzie odpocząć wśród licznych roślin klimatu śródziemnomorskiego. Jeszcze więcej egzotyki z pewnością doda słynna aleja palmowa. 

6. Plac Syntagma – zmiana warty

To klasyka każdego programu zwiedzania Aten. Na placu znajduje się grecki parlament, jednak wzrok przykuwają przede wszystkim żołnierze zwani Evzones. To słynna gwardia prezydencka, dla każdego Greka to wielki honor zostać Evzones. Zawsze dwóch żołnierzy pełni wartę przy grobie nieznanego żołnierza przez godzinę. Raz na pół godziny zamieniają się miejscami, poruszając się dość niecodziennym krokiem. Ten specjalny krok symbolizuje kopniaka dawanego wrogowi.

5. Wzgóze Likavitos – panorama Aten

Widok na miasto jaki rozpościera się ze wzgórza to prawdziwy fotograficzny hotspot! Wystarczy wejść na szczyt, aby cieszyć się widokami znanymi z najpiękniejszych greckich pocztówek. Białe sześcienne domki zwieńczone czerwonymi dachówkami, zwinnie poprzecinane wąskimi uliczkami. Taką mozaikę gwarantuje wspinaczka na wzgórze Likavitos. Wierzcie nam, wysiłek na pewno się opłaci! A ci, którzy nie lubią wysiłku, mogą wjechać na górę kolejką!

4. Plaka – nocne życie

Plaka to najsłynniejsza historyczna część ateńskiej metropolii. Znajduje się u stóp szlachetnego Akropolu. Nie ma lepszego miejsca, aby poczuć na własnej skórze jak żyli starożytni Grecy. Jednak Plaka to nie tylko fundamenty sięgające pamięcią czasów starożytnych. To także liczne kawiarnie, restauracje i muzea, które dają chwilę wytchnienia po wyjątkowym spacerze wśród krętych uliczek. Życie na Place toczy się do białego rana!

3. Anafiotika – jak na greckiej wyspie

Wielu Grekomaniakom przypomina jedną z tradycyjnych greckich wysp. Tak naprawdę biało-niebieska Anafiotika to jedna z dzielnic Aten. Niewielka, ale niezwykle malownicza. Ulice nie mają tutaj nazw ani z góry ustalonego schematu. Część domów do dziś jest zamieszkana, dlatego nie dziwi już widok rozwieszonego prania wzdłuż muru. Białe domy, przyjazne koty i blask porannego słońca – Anafiotika przyciąga prawdziwych odkrywców.  

2. Odeon Heroda – nie tylko dla aktorów

Co powiesz na przedstawienie jak w czasach przed nasza erą? To możliwe jedynie w kamiennym amfiteatrze u stóp greckiego Akropolu. Obiekt nazwano na cześć greckiego arystokraty, który wybudował między innymi teatr w Atenach. Zapamiętaj wydarzenia takie jak festiwal Ateny-Epidauros lub wybierz się na jedno z licznych przedstawień muzycznych i teatralnych. Wszystkie oczywiście pod gołym niebem!

1. Akropol – symbol Aten

Żadnym zaskoczeniem nie będzie postawienie Akropolu na miejscu pierwszym naszego TOP10 w Atenach. Zwany przez Greków Świętą Skałą od dawna uważany jest za najważniejszą atrakcję Aten. Co więcej Akropol zawsze obroni swoją pozycję, gdyż jego historia sięga roku 1000 p.n.e. Starożytne budowle zachwycą nawet najmniej zainteresowanych historią. Uwielbiamy dostojny i wspaniały Partenon pełen harmonii. Tu znajdziecie również najbardziej znane na świecie kariatydy, czyli ciąg rzeźbionych podpór portyku Erechtejonu na Akropolu. Zwieńczeniem wizyty może być odwiedzenie w nowoczesnym i interaktywnym Muzeum Akropolu.

Znajdź noclegi u Polaków w Atenach!

Koniecznie sprawdźcie nasze polskie noclegi w greckiej stolicy!

Podobne wpisy