Zjawiskowa Korsyka. Oaza spokoju i raj dla miłośników natury

Noclegi u Polaków » Blog » Zjawiskowa Korsyka

Dziś wraz z Izabelą, która prowadzi 4-gwiazdkowy camping na Korsyce, zapraszamy Was na zjawiskową francuską wyspę. To raj dla miłośników dzikiej natury, w którym Izabela wraz z rodziną stworzyła swoją oazę. Dlaczego warto wybrać się na Korsykę? Zapraszamy do lektury!

Oaza spokoju

Mam na imię Izabela, od ponad 30 lat prowadzę z rodziną 4-gwiazdkowy obiekt turystyczny – Camping Les Oliviers na Korsyce. Nasz camping położony jest we wschodniej części wyspy, w nadmorskim miasteczku Porto. To urocza miejscowość, otoczona zielonymi górami, płynącymi krystalicznym strumieniami oraz licznymi plażami rozpościerającymi się wzdłuż majestatycznej zatoki Porto (Golfe de Porto).

Ta część Korsyki – prawdziwa oaza spokoju, skąpana w dzikiej naturze – należy do najurokliwszych części wyspy.

Dla kogo Korsyka?

Szukasz miejsca, gdzie można aktywnie wypocząć, a przy tym nie boisz się sportowych wyzwań? Jak najszybciej zaplanuj wakacje na tej francuskiej wyspie! Korsyka jest mekką dla fanów sportów outdoorowych, także w wersji ekstremalnej. Wyspa czeka jednak nie tylko na wyczynowców. Jeśli uwielbiasz plażowanie i podziwianie cudów natury, możesz mieć pewność, że to miejsce spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Korsykańczycy lubią opowiadać, że siódmego dnia tygodnia Bogu zabrakło pomysłów na stworzenie kolejnego cudu świata. Postanowił więc zebrać te, które były już gotowe i tak powstała Korsyka. Nie da się ukryć – to prawdziwe arcydzieło natury odzwierciedlające jej bogatą różnorodność. Są bowiem na wyspie ostre szczyty górskie i krystaliczne potoki, malownicze doliny, dzikie plaże i gęste lasy. Wyspa jest też domem dla licznych gatunków roślin i zwierząt, które nie występują nigdzie indziej na świecie.

Poza tym na wyspie odkryjesz wiele ciekawych śladów historii, podążając tropem zabytków. Na Korsyce każdy kamień i każda uliczka opowiadają historię. Od prehistorycznych miejsc po wspaniałe genueńskie wieże, wyspa oferuje bogate dziedzictwo kulturowe. Mieszkańcy Korsyki, znani ze swojej gościnności, chętnie dzielą się swoją kulturą z odwiedzającymi.

Niełatwo wskazywać największe atrakcje przyrodnicze na Korsyce, kiedy cała wydaje się jednym, wielkim cudem natury. Aż 40 % jej powierzchni zajmuje Park Krajobrazowy Korsyki, a następne 10% rezerwaty przyrody.

Są jednak na wyspie miejsca jak klejnoty w korsykańskiej koronie – szczególnie urzekające. Oto kilka z nich!

Golfe de Porto – Kraina zjawiskowych widoków

Zatoka Golfe de Porto i cud natury – Rezerwat Naturalny Scandola, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, to jedne z najbardziej spektakularnych miejsc na Korsyce. Rezerwat, który jest dostępny jedynie drogą morską, rozciąga się na powierzchni 900 hektarów ziemi i 1000 hektarów morza, obejmując także półwysep Girolata.

Rezerwat zaczyna się wysoko u szczytów rdzawych, poszarpanych klifów i kończy głęboko pod wodą w podmorskim świecie fauny i flory… Wyrósł na dawnym wulkanie, który się zapadł i runął pod wodę. To właśnie czerwone, zabarwione lawą wulkaniczną skały stanowią jego największą atrakcję.

Niezwykłe piękno tego imponującego masywu porfiru (skały magmowej) tworzą czerwone i złote klify. Ukształtowane pod wpływem wiatru i ciągłego ruchu wody, oferują ciekawe kształty przypominające rzeźby. Błękit morza Śródziemnego i zieleń gęstej roślinności makii w połączeniu z intensywną czerwienią skał ukazują swoją wyjątkową paletę barw i oferują cudowny, niemal nadprzyrodzony krajobraz.

Scandola – sanktuarium flory i fauny

Scandola to rezerwat lądowy chroniące tysiące gatunków zwierząt – dziki, gady, lisy, płazy i nietoperze dzielą tu wspólne  terytorium. Wśród innych gatunków na klifach żyją także orzeł przedni, sokół, rybołów oraz wszędobylskie mewy.

W morzu żyją liczne mięczaki, koralowce, ławice trawy morskiej itp. oraz 243 gatunki ryb. Płynąc tam łodzią nierzadko można spotkać delfiny, które są bardzo ciekawskie i wesołe! Jest to niezwykle miejsce nie tylko dla miłośników natury, ale i dla fotografów poszukujących idealnych krajobrazów.

Niezapomniany rejs

W porcie Porto znajduje się mnóstwo przewoźników oferujących zorganizowane rejsy wzdłuż skalistego wybrzeża rezerwatu lub wypożyczenie lodzi motorowej. Umożliwia to samodzielną eksplorację zatok oraz nurkowanie. Należy tylko pamiętać, że jest to dozwolone jedynie poza obrębem rezerwatu – ma on status ściśle chronionego.

Liczne kluby płetwonurkowe zorganizują dla Ciebie wyprawę na pełne morze, połączoną ze snorkelingiem lub scuba divingiem (gdyż miejsce słynie również z ciekawej rafy koralowej). Rejs do Rezerwatu Naturalnego Scandola warto połączyć z podziwianiem klifów (Les Calanques) w pobliżu miejscowości Piana. Klify zachwycają czerwonymi formacjami skalnymi o różnych kształtach. Są dostępne także z lądu. Po tym terenie biegną liczne szlaki piesze.

Piana, położona w sercu Calanques de Piana, jest jedną z „Najpiękniejszych Wiosek Francji”.

Camping Les Oliviers na Korsyce

Jeśli zachęciłam Was do odwiedzenia tej przepięknej śródziemnomorskiej wyspy, koniecznie zajrzyjcie na stronę, na której prezentujemy nasz camping na Korsyce! To miejsce stanowi piękną oazę spokoju, położoną w gaju oliwnym nad zatoką w Porto, która jest częścią światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się w jednej z najurokliwszych części Korsyki, zwanej przez starożytnych Greków „Kalliste”, czyli „najpiękniejsza”. Zapraszamy Was od kwietnia do listopada – szczegóły znajdziecie tutaj.

Podobne wpisy